SATELITY OKOŁOBIEGUNOWE - TERRA

     
     TERRA - satelita NASA, prowadzący badania Ziemi, jej geologii, topografii, gleb i wód na całej kuli globu. Wyposażony jest w wiele urządzeń do pomiarów i fotografowania. Jednym z najlepszych jest Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS). Z jego rozległym na 2330 kilometrów szerokokątnym obszarem obserwacyjnym, MODIS 'widzi' każdy punkt na naszym świecie, każdych 1-2 dni w 36 oddzielnych widmowych pasach. W konsekwencji, MODIS wielce ulepsza badania radiometru NOAA - Advanced Very High Resolution Radiometer (AVHRR) i śledzi szerszy obszar oznak życia na Ziemi, niż jakikolwiek inny przyrząd satelity TERRA. Na przykład, czujniki mierzą procent powierzchni planety, która jest pokryta chmurami każdego dnia. To szerokie przestrzenne skanowanie umożliwi MODIS, razem z MISR oraz CERES, określać wpływ chmur na ziemskie zasoby energetyczne. Przyrząd ma specjalny kanał (o skupieniu 1,375 mikronów) do wykrywania szczególnych skupisk chmur pierzastych - jak uważa się są one jednym z czynników powodujących globalne ocieplenie przez łapanie ciepła, emitowanego z powierzchni. Przeciwnie, cumulusy są podejrzewane o posiadanie właściwości wychładzających Ziemię, przez odbijanie i absorbowanie światła słonecznego. Który skutek działań chmur na klimat okaże się większy na dłuższą metę? MODIS, wspólnie z MISR i CERES pomogą odpowiedzieć na to pytanie już wkrótce.

     MODIS jest idealny do kontroli zmian o dużej skali w biosferze, na przykład wprowadzając innowacje w wglądzie do działania globalnego cyklu węglowego. Podczas gdy żaden obecnie działający przyrząd satelitarny nie może bezpośrednio mierzyć koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, urządzenie MODIS może mierzyć działalność fotosyntetyczną ziemnych roślin i morskich (planktonu roślinnego), aby dawać lepsze oceny, ile z gazu jest absorbowane i używane w produktywności roślin. W połączeniu z zewnętrznym czujnikiem temperatury powierzchni, pomiary biosfery przez MODIS pomagają naukowcom śledzić źródła i zaniki dwutlenku węgla w odpowiedzi na zmiany klimatu.

     Niemal codziennie nad całym globem, czujniki przyrządu skanują powierzchnię ziemską, kontynuując zadanie rozpoczęte przez satelitę Landsat. MODIS tworzy mapy powierzchniowe obszarów śniegu i lodu przynoszone przez zimowe burze i podtrzymywane przez niskie temperatury. Przyrząd stale obserwuje zjawisko 'zielonej fali', które przetacza się przez kontynenty, kiedy zima ustępuje wiośnie, a co za tym idzie rozpoczyna się okres wegetacji roślin. Widzi gdzie i kiedy pojawi się nieszczęście - jak wybuch wulkaniczny, powódź, silne burze, susze czy pożary lasów - i może szczęśliwie pomóc ludziom uchronić się przed szkodliwym wydarzeniem. Czujniki MODIS są szczególnie wrażliwe na ogień; mogą odróżnić płonięcie od jedynie tlenia się i zapewnić lepszą ocenę ilości gazów ognia uwolnionych do atmosfery.

     MODIS potrafi zauważyć zmiany w populacji planktonu Pacyfiku, a to z kolei może sygnalizować najście sławnych El Nino/La Nina - klimatycznych rodzeństw jakiś czas przed ich nadejściem. Z kolei przez połączenie informacji o temperaturze powierzchni wody oraz koloru oceanu, MODIS będzie obserwować wpływy El Niny i La Niny na mikroskopijną roślinę morską (plankton). Podczas gdy te pomiary rozszerzają się na podstawie danych z Coastal Zone Color Scanner oraz urządzenia SEAWIFS, MODIS również posiada unikalny nowy kanał do pomiarów fluorescencji chlorofilu. Wszystkie rośliny zbombardowane światłem zaczną się jarzyć, lub będą fluoryzować, ale w długościach fali, które nasze oczy nie mogą widzieć. Im więcej roślin zacznie fluoryzować, tym mniej energii użyją do fotosyntezy. W ten sposób MODIS nie tylko mapuje dystrybucje planktonu, lecz również pomaga nam czuwać nad zdrowiem morskich roślin.





Strona główna   <=>   Co nowego   <=>   Satelity   <=>   Pogoda   <=>   Zdjęcia   <=>   Linki  <=>   Sonda   <=>   Archiwum   <=>   Księga Gości
Copyright © 2001-2009 MIKE All Rights Reserved